Zkontrolujte vaše prodlužovací šňůry


Prodlužovací šňůru dnes koupíte za pár desítek nebo stovek korun. Na jejím konci bývají různé typy zásuvek, někdy je jich tam pět, někdy tři, někdy třeba až osm. Zásuvky mohou mít i vlastní vypínač. Jde o moderní výrobky, které splňují potřebné bezpečnostní normy, tím pádem bychom mohli říci, že jde o zařízení zcela bezpečné. To je sice pravda, ale funguje to do té doby, dokud se šňůra nepoškodí, a k takovým situacím může v domácnostech nebo na pracovištích i na jiných místech docházet. Jakým způsobem mohou být prodlužovací šňůry poškozené a tudíž i nebezpečné?

šňůra elektro

Prokousání zvířaty – máte-li doma domácí zvířátka, kontrolujte prodlužovací šňůry častěji, anebo se je snažte skrýt například lištou, aby k nim neměla zvířata přístup. Na některých místech si toho ani nemusíte všimnout a pak stačí jen letmý dotyk a smrtelný úraz vás nemine.

Propálení – toto se může stát například u žehličky, plotýnkového vařiče nebo kempinkového plynového vařiče. I toto přehlédnutí vás může stát život anebo následný zkrat obnažených vodič. Způsobí požár.

prodlužovací šňůra

Proříznutí – šňůru je snadné proříznout nožem například pokud pracujete pod psacím stolem a rovnáte tu koberec nebo odřezáváte položenou tapetu. Pokud si proříznutí nevšimnete, při pohybu šňůry se mohou vodiče uvnitř spojit a vzniklý zkrat vytvoří elektrický oblouk a zažehne požár. Poškozenou šňůru také můžete vzít do ruky anebo se jí dotknout bosým chodidlem pod psacím stolem, přičemž slaný pot na chodidlech je vodivý.

Sevření šňůry nábytkem – toto je také další možnost poškození šňůry, která by se mohla stát osudnou vám i komukoli jinému. Skřípnete ji mezi zeď a stůl, křeslo, židli či pohovku a až se šňůra ze sevření uvolní, zaviní požár nebo smrtelný úraz. Buďte proto pozorní a kontrolujte přívodní a prodlužovací šňůry ve svém příbytku častěji. Nebo si na to zavolejte elektrikáře, který je prověří v rámci revizní činnosti.